.

.

Olympiáda
bezpečné jízdy
KUK
Školní výlet
Olympiáda

V dubnu a v květnu letošního roku jsme pořádali dva poznávací zájezdy do Velké Británie. V příspěvku Káji Karafiátové ze třídy 9. A si můžete přečíst, co jsme zažili, viděli a navštívili.

Náš šestidenní výlet do Velké Británie začal na Hanáckém náměstí, když jsme dali poslední pusinky našim rodičům a vyrazili na velice dlouho cestu. Naše první zastávka byla v Belgii ve městě Brussel, kde jsme navštívili stavbu Atomium, která znázorňuje zvětšenou krystalovou mřížku železa. Hned poté jsme přejeli do města Bruggy, kde jsme měli možnost se projet na lodičkách po takzvaných severních Benátkách a strávili jsme tam zbytek dne.  Večer jsme přijeli do hotelu ve Francii, kde jsme přenocovali a brzy ráno jsme přepluli trajektem přes Lamanšský průliv do Velké Británie. První, co jsme na ostrově viděli, byl památník padlých letců z boje o Velkou Británii Battle of Britain Memorial, socha stíhacího pilota hledícího přes Lamanšský průliv směrem k Francii.

Této bitvy se zúčastnilo hodně spojeneckých letců a mezi nimi i naši českoslovenští piloti. Další zastávkou na jižním pobřeží Anglie byly až 162 m vysoké křídové útesy Beachy Head, které mají krásnou bílou barvu. Zde jsme si udělali spoustu krásných fotek nejen na planině, ale i na pláži. Poté jsme navštívili nejstarší fungující mořské akvárium na světě Sea Life v Brightnu, kde nás nejvíce zaujal prosklený tunel, kde nám nad hlavou proplouvali různé druhy mořských živočichů. Po dokončení návštěvy akvária jsme zažili výhled na celé město Brighton, ale také na Lamanšský průliv z pohyblivé vyhlídkové věže British Airwais  i360. Večer jsme přijeli k našim náhradním rodinám, kde jsme se navečeřeli a připravili se na následující den. Všechny rodiny byly moc milé a se vším nám pomohly. Čtvrtý den jsme se jeli podívat na jeden z nejkrásnějších středověkých hradů  Warwick, který leží na břehu řeky Avon. Prohlídka hradu byla velmi působivá také díky voskovým figurínám. Odpoledne jsme vyrazili zpět k Londýnu a navštívili jsme filmová studia Warner Bros Studios ve městě Leavesden, kde jsme si užili expozice o natáčení Harryho Pottera. Byli jsme v sále Bradavického hradu, v zapovězeném lese a taky na nástupišti 9 a3/4. Nezapomenutelná byla i procházka Příčnou ulicí. Někteří z nás ochutnali i pravý máslový ležák z Prasinek J. Ve středu jsme vyrazili k nejpozoruhodnější památce zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO Stonehenge. Je to komplex kamenných kruhů s magickou atmosférou, opředený tajemstvími. Nedaleko Stonehenge leží městecko Salisbury, kde jsme se jeli podívat na katedrálu Salisbury, nejvyšší katedrálu v celé Británii.  Je zde také uložen nejdůležitější dokument anglické historie Velká listina svobod (Magna Charta Libertatum). Zhlédli jsme i nejstarší fungující hodiny v celé Evropě. Poslední zastávka našeho předposledního dne byl Windson Castle, oblíbené sídlo britské královny, oficiální rezidence britské monarchie.  Je to nejstarší obývaný hrad na světě. Náš poslední den v Anglii jsme strávili v hlavním městě Londýn. Prošli jsme jeho nejznámější krásy. Nejznámější londýnský most Tower Bridge , unikátní svým systémem zvedání při průjezdu lodí. Nemohli jsme vynechat  Big Ben – hodinovou věž, která je součástí budovy Westminsterského paláce, na břehu řeky Temže. Tyto hodiny jdou na sekundu přesně. A také  jsme nemohli vynechat oficiální sídlo britského panovníka Buckinghamský palác. Pořádají se zde akce státního významu. Odpoledne jsme nakoupili suvenýry domů a vydali se na cestu zpět do České republiky.  

Scroll to top